نقش فن آوری اطلاعات در پرورش بز شیری سانن و آلپاین

نقش فن آوری اطلاعات در پرورش بز شیری سانن و آلپاین

واكسنها

اصولاً واكسنها حاوي تمام ماده ژنتيكي عامل بيماري و يا پاتوژن كشته شده هستند و در برخي موارد نادر هم واكسنهاي حاوي عامل بيماريزاي زنده است. امروزه دانشمندان با استفاده از تكنولوژي DNA نوتركيب سعي دارند تا واكسنهايي سنتتيكي توليد كنند كه فقط قسمت كوچكي از عوامل بيماريزا را داشته باشند.

ژن درماني

غير فعال شدن و يا گم شدن ژنها باعث بروز بسياري از اختلالات ژنتيكي مي‌گردند. افرادي كه فاقد يك ژن ويژه هستند بالطبع قادر به توليد پروتئين كدشونده توسط آن ژن نيستند. گذشته از اين ممكن است كه يك ژن سالم اشتباها توسط قطعه‌هاي ديگر DNA خاموش شود و يا ژنهاي غير طبيعي بطور غير صحيح بيان شوند. كه براي رفع اين مشكل محققان از ژن درماني كمك مي‌گيرند. در طول ژن درماني سعي دارند تا اختلالات ژنتيكي را با انتقال ژنهاي سالم به بيماران معالجه كنند. اخيرا ژن تغيير شكل يافته هورمون آزاد كننده هورمون رشد (GHRH) به خوك انتقال داده شده است كه باعث افزايش ميزان رشد اين حيوان در حدود ۳۷% شده است.

دستكاري ژنتيكي ميكروبهاي شكمبه

علی رغم پيچيدگي‌هاي موجود، در صورتيكه اكوسيستم ميكروبي شكمبه بطور موفقيت‌آميز مورد دستكاري قرار گيرد عملكرد توليدي حيوان افزايش خواهد يافت. افزودن باكتريهاي خاصي به شكمبه گاو و گوسفند قادر است كه عملكرد توليدي حيوان را در هضم بعضي از مواد خشبي بطور قابل توجهي افزايش دهد. انتقال باكتريهاي مؤثر بر تانن از شكمبه بز به داخل شكمبه گوسفند حالات تغذيه‌اي گوسفندان مصرف كننده بوته‌هاي حاوي تانن را بهبود بخشيده است.

يكي از بهترين مثال­هاي دستكاري ميكروب­هاي شكمبه در ارتباط با استفاده معمول از آنتي‌بيوتيك­ها مي‌باشد. آنتي‌بيوتيك­هايي وجود دارند كه در سطح گسترده‌اي در كشورهايي مانند ايالات متحده آمريكا براي بهبود بخشيدن به راندمان مصرف خوراك در گاوهاي پرواري مورد مصرف قرار مي‌گيرند يكي از اين موارد كه مصرف بيشتري دارد موننسين است كه توسط استرپتومايسين توليد مي‌شود.
موننسين تاثيرات وسيع و گسترده‌اي روي فرآيندها و واكنشهاي ميكروبي موجود در شكمبه مانند توليد گاز متان، توليد اسيدهاي چرب فرار، تجزيه پروتئين، رشد ميكروبي و توليد آمونياك دارد. از طرفي باكتريهاي گرام مثبت موجود در شكمبه تحت تاثير موننسين قرار مي‌گيرند. مثال ديگر از دستكاري اكوسيستم شكمبه از بين بردن پروتوزوآهاي موجود در شكمبه براي بهبود كيفيت پشم مي‌باشد. حذف پروتوزوآهاي شكمبه گوسفندان استراليا ميزان رشد پشم را ۲۹% افزايش داده است.

كاربرد فناوري اطلاعات و ارتباطات ICT

سيستم هاي الكترونيكي در دامپروري كمك شاياني براي دامداران بوده است. اين سيستم ها قادرند به صورت خودكار تغذيه دام ها، توليدمثل، شيوع بيماري ها و … را زيرنظر بگيرند و از حيوانات به صورت الكترونيكي نگهداري كنند. شناسايي اين عوامل در حيوانات و همچنين نگهداري اطلاعات ثبت شده، كنترل غذا براي هر يك از حيوانات، كنترل آفت و بهبود وضعيت جنسي حيوان در حال حاضر به صورت كاملا الكترونيكي انجام مي شود. اين نظارت الكترونيكي تا آخر عمر، حيوان را همراهي مي كند و گفته مي شود كه ميزان خطا در آن بسيار كم است. به طور مثال، هندي­ها هم اكنون روي گردن تمامي گاوهاي شيرده خود از حسگرهاي ويژه اي استفاده مي كنند كه امكان شناسايي حيوان را در هر شرايط فراهم مي كند.

ابزارهاي توزيع غذا مي توانند به كمك اين حسگرها حيوان را شناسايي كنند و علوفه مورد نياز را در اختيارش قرار دهند تا به اين وسيله ميزان شيردهي گاو مورد نظر تا چند برابر افزايش پيدا كند. اين سيستم پيشرفته به خوبي مي تواند ميزان دماي محيط را تشخيص دهد و شرايط بدني حيوان را با آب و هواي موجود بسنجد. در سيستم جيره بندي غذايي، حسگرهاي نصب شده روي گردن گاوها باعث مي­شود ميزان كلسيم، فسفر و ليزين موجود در علوفه به صورت كنترل شده در اختيار حيوان قرار داده شود. به طور كلي مي­توان گفت، امروزه فناوري اطلاعات، زاد­ و ولد، كنترل و پيشگيري بيماري­ها، شيردوشي، غذادهي و تمامي فعاليت­ها در يك دامداري را در اختيار دارد.

در محيط هاي نگهداري از دام، ريزپردازنده هايي نصب مي­شود كه به صورت خودكار ميزان رطوبت هوا، گرد و غبار و وضعيت سيستم تهويه را بررسي مي كند. امروزه بيشتر كشورهاي آسيايي موفق شده اند به كمك فناوري ارتباطات و اطلاعات بخش دامپروري خود را توسعه دهند و اين امكان را براي افراد ايجاد و با صرف حداقل هزينه ممكن، محصولاتي را با بهترين كيفيت توليد كنند. به طور كلي بايد گفت اكنون فناوري اطلاعات به يكي از بخش هاي جدايي ناپذير دامپروري جهان تبديل شده است و از مرحله تولد تا فروش محصولات را زير نظر مي­گيرد.

هندوستان از جمله كشورهايي است كه صنعت دامپروري آن امروزه وابستگي فراواني به فناوري اطلاعات پيدا كرده است. انجمن ملي توسعه شير هندوستان در چند سال گذشته موفق شده است با راه اندازي سيستم انتقال موثر شير، ميزان توليدات خود را به طور چشمگيري افزايش دهد. در اين سيستم هر يك از كشاورزان با دريافت يك كارت پلاستيكي كه حاوي تمام اطلاعات شخصي آن ها است به سيستم مركزي انجمن متصل مي­شوند و آخرين وضعيت خود را به مسئولان انتقال مي­دهند.

پس از شناسايي اطلاعات افراد در اين سيستم، شير توليد شده توسط آن ها وزن مي­شود و دستگاه به صورت خودكار يك نمونه ٥ ميلي ليتري را از شير انتخاب مي­كند و آزمايش­هاي لازم را روي آن انجام مي­دهد. نتايج اين آزمايش پس از گذشت مدت بسيار كوتاهي اعلام مي­شود و به اين طريق دامداران مي­توانند وزن كلي شير، ميزان چربي موجود و … را به صورت مكتوب از سيستم دريافت كنند. به هنگام انتقال اين اطلاعات به دامدار، پول محاسبه شده براي اين مقدار شير به آن ها پرداخت مي­شود. لازم به ذكر است تمام عمليات ياد شده در كمتر از ٣٠ ثانيه انجام مي­شود كه موجب كارايي و اثربخشي هر چه بيشتر فناوري در دامداري مي­شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *