نقش تحقیقات و پژوهش بر تولیدات دام سبک خصوصا بز سانن و آلپاین

نقش تحقیقات و پژوهش بر تولیدات دام سبک خصوصا بز سانن و آلپاین

تحقيقات و پژوهش

در کشور استرالیا در سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۵ بالغ بر ۱۰۰۰ تحقیق انجام شده و نتیجه این تحقیقات که اکثرا فقط کاربردی بوده و جنبه تولید علم (بصورت مقاله) برای مجریان نداشته باعث شده که کیفیت لاشه ۲٫۵% بهبود یابد. این میزان بهبود باعث ایجاد بیش از ۵۰۰۰ شغل به صورت مستقیم و غیر مستقیم و همچنین افزایش ۱۵% نقش دامپروری در اقتصاد کشور استرالیا داشته است.

مي توان گفت تمام پيشرفتها در زمينه دامپروري مرهون تحقيقات و پژوهشهاي انجام شده توسط محققين حاصل شده است. اين بخش بايستي مورد توجه خاص مسئولين محترم قرار گيرد تا بيش از پيش شاهد موفقيتهاي چشمگير اين قشر باشيم.

آموزش

بزرگترین چالش بخش دامپروری عدم کاربرد تخصصی کارشناسان در تولید می باشد. هنوز بخش های زیادی از تولید تخصصی نیست و متخصصان و کارشناسان تنها در گاوداری­های بزرگ حضور دارند اما بخش اعظمی از صنعت دامپروری که به صورت سنتی اداره می­شود دانش تخصصی در آن کاربردی ندارد و باعث کاهش میزان تولید و راندمان و در نتيجه کاهش درآمد شده است.

در واحدهای تولیدی که میزان تولید شیر هر گاو روزانه کمتر از ۳۰ کیلو گرم باشد با شرایط مالی و بی­ثباتی اقتصادی نمی­تواند پایدار بماند و با توجه به اینکه تعداد این واحدهای سنتی کم بازده قابل توجه است با حمایت دولت به منظور افزایش تخصصی و ورود علم و دانش در بخش تولید می توان تولید را از نظر کمی و کیفی ارتقا و قیمت را کاهش داد چرا که هم اکنون از منابع غذايي استفاده بهينه ­اي نمي­شود و بيش از ۴۰ درصد منابع غذايي از بين مي­رود كه اگر مصرف اين منابع بهينه شود با كمبود غذا و افزایش قیمت آن مواجه نخواهیم بود.

علی رغم اینکه طی چند سال اخیر صنعت دامپروری پیشرفت بسیاری داشته است، دانشگاه ها نتوانسته اند با آن همگام باشند و لازم است فارغ­التحصیلان و کارشناسان تخصصی­تر و عملیاتی ­تر تربیت شوند تا مرجع رفع مشکلات باشند. با توجه به سرمایه­ گذاری بالا در این صنعت لازم است با چالش­ها و مشکلات آن تخصصی­تر و دقیق­تر برخورد شود و برای آن راهکارهای اساسی در نظر گرفت و هم محصولات استراتژیک و مورد نیاز جامعه با قیمت مناسب­تر در اختیار مصرف­کنندگان قرار گیرد و هم تولید اقتصادی باشد تا سرمایه­ گذاری انجام شده دراین صنعت حفظ و گسترش یابد.

از جمله كشورهايي كه به ارزش علم و آموزش واقف بوده و سالهاست كه از آن بهره ­برداري مي­نمايد كشور كانادا مي­باشد. مدرسه بین المللی مدیریت دامپروری كانادا (International Livestock Management School) در میان مزارع وسیع در شهر اوتاوا (پایتخت کشور کانادا) بنا شده و کارش آموزش عملی دامپروری و دامپزشکی می­باشد. این مدرسه مدرکی که به محصلین دانش آموخته خود می­دهد ارزش دانشگاهی ندارد ولی آنها را مردان کارآمد و لایق برای اداره دامداري­ها و مراکز دامپروری بار می­آورد. این مدرسه وابسته به شرکت سیمکس کانادا بوده و بخشی از آن محسوب می شود.

۶ تعاونی دامداران ناحیه با ۴۰۰۰۰ عضو به سال ۱۹۸۶ این مدرسه را پایه گذاری کرده ­اند. این مدرسه که امروزه جنبه بین­ المللی پیدا کرده نیروی انسانی مورد لزوم واحد های دامپروری را آموزش داده و تربیت می­کند. آموزش­های داده شده تماماً جنبه عملی و کاربردی دارد. شاگردان هر کلاس اغلب ۵ الی ۱۰ نفر هستند تا بهتر بتوانند مدیریت دامپروری را فرا گرفته و در کار ورزیده شوند. دوره کلاس­ها از دو هفته تا ۱۶ هفته می­باشد و بسته به ضرورت دروس مدرسه به زبان­های انگلیسی، فرانسه، اسپانیولی تدریس می­شود.

مخارج یک دوره آموزشی حدوداً۲۵۰۰۰ دلار کانادایی برای هر نفر می باشد. این مدرسه برای آموزش مدیریت گاوداری به کشورهای دیگر دنیا نیز استاد می­فرستد. در صورت درخواست کشوری در این مورد با اعزام استاد موافقت می­شود. تعداد استاد از دو نفر کمتر فرستاده نمی شود و هزینه و دستمزد روزانه هر استاد در حدود۶۰۰ دلار کانادایی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *