شاخصه های تولید صنعت دامپروری خصوصا بز شیری سانن و آلپاین

شاخصه های تولید صنعت دامپروری خصوصا بز شیری سانن و آلپاین
از آنجايي كه ايران اسلامي در حال پيمودن مسير پر پيچ و خم توسعه و سازندگي است، بر آحاد ملت، هر كس به فراخور توان خويش، تكليف است كه اين كاروان را ياري نموده و نيرو بخش اين روند سازنده و بنيادين باشد. اما اين حقيقت را نيز نبايد منكر شد كه عمل بدون علم و آگاهي حتي اگر با نيتي پاك همراه باشد احتمال انحراف آن از هدف بسيار است. لذا در جهت آميختن علم و عمل با هم بايد كوششي بسيار نمود. بهترين و عالي ترين طرح­ها در زمينه بالا بردن سطح توليدات دامي وقتي متكي به بصيرت و آگاهي عملي و تجربي نباشد و با شرايط محيطي و امكانات آن برنامه­ ها تطبيق نكند، بي­ترديد در عمل نتيجه و حاصل آنها خوشايند و مطلوب نبوده و جز اتلاف سرمايه و وقت بهره ديگري نخواهد داشت. در دامپروري همان­طور كه از نظر صاحب­نظران پوشيده نيست، هيچ طرح و برنامه ­اي نتيجه ­اش در اندك مدت معلوم و مشخص نمي­گردد، بلكه نكات تاريك و روشنش به مرور زمان و در طي كار و عمل آشكار خواهد شد. از اين رو عامل زمان در كارهاي دامپروري نقش ارزنده و سازنده­اي دارد و نمي­توان به سهولت هر طرح و برنامه­اي را به دلخواه در عرصه دامپروري پياده كرد، بي­آنكه دقيقا از نتايج عمل آن آگاه بود. از آنجايي­كه هر گونه نارسايي در اين مورد با اقتصاد جامعه و غذاي مردم مربوط بوده و تنگناهايي را موجب خواهد شد كه عدول از آنها به آساني مقدور و ميسر نبوده و احتياج به گذشت زمان و كسب تجربيات ديگري دارد، بنابراين در كارهاي دامپروري دور انديشي، صبر و تحمل، صداقت، تجربه، علم و اطلاع بايد با يكديگر پيوندي عميق و ناگسستني داشته باشند و گرنه زمان مي­گذرد و دوباره كاريها آغاز مي گردد.

بهترين و عالي ترين نژادهاي دام وقتي در شرايط نامناسب نگهداري و به دست اشخاص ناوارد و با مديريتي ضعيف و سهل­انگار سپرده شود، بزودي و قبل از اينكه دام بتواند خصوصيات عالي نژادي خود را به صحنه ظهور برساند از دايره توليد خارج خواهد شد.

پس قبل از اجرا و تصميم ­گيري در مورد هر طرحي بايد عمليات بنيادي و زير بنايي جهت پذيرش آن طرح صورت پذيرد تا كارها در بستري نشو ونما نمايد و به ثمر رسد كه براي مجريان شوق­انگيز و دلچسب بوده و براي مملكت نتيجه بخش و غرورآميز باشد.

توسعه صنعت دامپروري و كشاورزي، با توجه به بافت كشور و جايگاهي كه اين صنعت از ديرباز داشته، مي‌تواند سبب اشتغال‌ زايي و همچنين درآمدزايي و افزايش درآمد ملي شود و در نهايت كشور را خودكفا نمايد. پتانسيل خودكفايي همواره در كشور وجود داشته و اكنون نيز مي‌توان با سرمايه‌گذاري و تداوم تضمين براي صنعت دامپروري، در بخش‌هاي مختلف به خودكفايي رسيد. در بخش شير، صنايع جانبي توسعه پيدا كرده‌اند و توانسته‌ايم در اين صنعت به خودكفايي برسيم و هر روز مصرف سرانه ما در اين زمينه افزايش پيدا مي‌كند. در صنعت گوشت نيز حتي اگر در مرز خودكفايي باشيم، با اين همه تعداد دام مقرون به صرفه نيست؛ بنابراين بايد علم روز را در اختيار دامداران و گاوداران قرار دهيم تا بتوانيم با دو سوم اين تعداد به خودكفايي برسيم، چرا كه تعداد زياد دام بايد كاهش يابد و يا به صورت اصولي پرورش پيدا كنند تا بتوان باب صادرات را بيش از وضعيت كنوني باز كرد. دانش محوري نقشي اساسي در بهبود رابطه ميان توسعه دامپروري دارد.

جهان تحول گرا و رو به پيشرفت امروز كه لحظه به لحظه رو به پيشرفت همه جانبه در تمامي سطوح با سرعتي فوق تصور پيش مي‌رود، جايي را براي ايستايي و توقف باقي نگذاشته است. در واقع ملل مختلف كه هر كدام به تنهايي عضوي از اعضاي جامعه‌ جهاني را شامل مي‌شوند چنانچه نتوانند خود را به سرعت با شرايط موجود وفق داده و به بياني در اثر تعللي و لو گذرا و مقطعي در كمترين زمان ممكن (با توجه به سرعت پيشرفت سريع جوامع) به يك كشور ضعيف، وامانده و ترحم برانگيز در ميان ساير ملل مبدل خواهند گرديد. بنابراين دولت ها را به هيچ روي گريزي از توسعه در تمامي جوانب مرتبط با حيات پوياي جامعه‌ي خود نيست.

تامين نياز غذائي انسانها و ايجاد امنيت غذائي يكي از اصلي­ترين و مهمترين اهداف دامپروری در كشورهاي توسعه يافته و در حال توسعه است. پرورش بز يكي از شاخه­ هاي مهم اين فعاليت­ها محسوب مي­شود. كشور ما تا اواخر نيمه اول قرن بيستم از يك ساختار دامداري كاملا سنتي ، بر پايه دامداري روستائي و عشايري برخوردار بوده است. در آن ايام گوسفندداري يكي از مهمترين زير بخشهاي كشاورزي و مهمترين منشاء توليد پروتئين بود، به تدريج با گذشت زمان و به دنبال افزايش جمعيت، تقاضا براي شير و گوشت افزايش يافت و به طبع آن پرورش گاوتوسعه یافته و روند ايجاد دامداري­هاي متمركز و تغيير سيستم دامداري از شكل سنتي به شكل صنعتي شروع شد و شايد بتوان اواخر دهه بيست را سرآغاز حركت براي به كار بستن شيوه هاي نوین دامپروري دانست. ۷۸ درصد از شير جهان در كشور­هاي پيشرفته صنعتي توليد مي­شود كه فقط ۲۵ درصد جمعيت جهان را تشكيل مي­دهند و ۲۲ درصد بقيه در ممالكي توليد مي­شود كه ۷۵ درصد جمعيت دنيا را دربر دارند.

امروزه در دامداري­هاي مدرن و صنعتي كشور بهره ­گيري از دامهای اصلاح شده، تجهيزات مدرن و پيشرفته، محيط سالم و بهداشتي، توانائي توليد و كشت نباتات علوفه­اي، امكان ثبت اطلاعات و ركوردها ، برآورد معيارهاي ژنتيكي از قبيل وراثت پذيري ، تخمين ارزش اصلاحی ، استاندارد كردن توليد بر اساس سن ، طول دوره شيردهي و غیره، انتخاب اسپرم و برآورد عملكرد اسپرم­هاي مصرفي، ارزيابي تيپ، كنترل همخوني و آميزشهاي برنامه ­ريزي شده در گله و دهها مورد ديگر موجبات پويائي و شكوفائي هر چه بيشتر اين صنعت را فراهم آورده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *