پرورش بزهای پرواری و گوشتی اصیل

بزهای مختلفی در اصیل ترین نژادها امروزه توسط مراکز گوناگون پرورش می یابند که اغلب شان در نوع گوشتی و پرواری بوده و برای تولید گوشت بز بهترین گزینه و مناسب ترین نژاد از بزها می باشند.
بزها پستانداران و دام های اهلی بسیار سودآوری هستند که در نژاد های مختلف وجود دارند و برخی از آنها هنوز هم با وجود اقدامات اصلاح نژاد اصالت شان را حفظ کرده اند و با گونه های اصیل فاصله نگرفته اند.
برخی از این نژادهای اصیل در نوع پرواری و گوشتی اند و بهترین گزینه جهت پروار بندی محسوب می شوند و همچنین برای تولید گوشت قرمز بز در مراکز پرورشی متعددی در سرتاسر کشور نگهداری می شوند.

بزهای نژاد پرواری

یکی از مشهورترین بزهای گوشتی که در نوع پرواری می باشند بزهای پاتری هستند که وزن شان بسیار سنگین است و رنگی سفید دارند و همچنین گوشت ها و گردن اکثر بزهای پرواری پاتری قهوه ای است.
یکی از مشخصه های بارزی که تمامی این بزها دارند گوش های آویزان و پهن شان بوده و یک پوست آویزان و ریش مانند هم زیر چانه شان دارند.
بزهای پاتری اساساً پرواری و گوشتی هستند و برای پرواری بندی خوب نژادی بوده اما شیر باکیفیتی هم تولید می کنند و می توان به نوعی آنها را دومنظوره دانست.
بزهایی دیگر در نژاد گوشتی و پرواری هستند که به بوئر شناخته می شوند و معنای اسمشان به هلندی از مزرعه دار یا دامدار گرفته شده است و در اصل خاستگاه شان آفریقای جنوبی است.
جالب است بدانید که بزهای بوئر هنوز هم در نژاد اصیل یافت می شوند اما چندین میلیون از آنها طی اقدامات اصلاح نژاد اصلاح گردیده اند و در واقع این بزهای پرواری ترکیبی متشکل ا بزهای آفریقاریال اروپا، آنقوره و هندی می باشند و تنها مشخصه بارزشان رنگ شان است که از دیگر بزها متمایزشان کرده.
بزهایی همون مایتونی و کایکوی نیوزیلند هم نوعی دیگر از بزهای پرواری و گوشتی هستند که نگهداری و پرورش شان از سایر هم نوعان شان راحت تر و آسان تر می باشد و منبع درآمد خوبی برای دامداران به حساب می آیند چراکه در زمان کمی رشد و نمو دارند و با سخت ترین شرایط سازگارند.
منبع: خوراک دام و طیور ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *