مرکز فروش انواع بز دومنظوره بالغ

انواع گوناگونی از بهترین بزهای بالغ دومنظوره امروزه در بازار عرضه می شوند و توسط مراکز عرضه کننده دام در انواع گوناگونی از اصیل ترین نژاد های شیری و گوشتی بفروش می رسند.
بزها حیواناتی اهلی هستند که با اهداف گوناگونی توسط بشر اهلی و رام شده اند و در راستای رسیدن به این اهداف پرورش یافته و رشد می یابند.
از زمان های قدیم بز ها تنها برای تولید گوشت مصرفی مورد استفاده قرار می گرفت ولی بعد ها مصرف شیرش متداول شد بطوریکه برخی از خانواده ها معیشت شان را از راه نگهداری و پرورش یک راس بز شیری می گذراندند.
امروزه از این پستاندار استفاده های گوناگونی صورت می گیرد که در ادامه به توضیح هریک ازین اهداف می پردازیم.

اهداف نگهداری بز

اولین و اصلی ترین هدفی که باعث شده است بزها را بصورت گله های چندصد تایی پرورش دهند تولید گوشت است به بیانی دیگر بشر برای تولید گوشت و رفع نیازش به آن انواع مختلفی از بزها را پرورش می دهد که برای رسیدن به این هدف بزهایی با یک نژاد مناسب باید نگهداری شوند که در اصطلاح به این نوع بزها گوشتی یا پرواری می گویند مثل بزهای پاتری یا بزهای نژاد بوئر که بصورت بزغاله یا بزهای بالغ زنده توسط مراکز معتبر بفروش می رسند.
دومین هدف مربوط می شود به تولید شیر که در این خصوص هم برخی نژاد ها مناسب تر هستند مثل بزهای سانن یا آلپاین.
نوع سومی از بزها هم وجود دارند که هم برای تولید شیر و هم برای تولید گوشت از توانایی بالایی برخوردارند و به بزهای دومنظوره شهرت یافته اند مثل بزهای گلابی پاتری که در دوره شیر دهی قادر به تولید بیشترین میزان شیر هستند و نرهای گلابی پاتری هم در یک دوره مشخص می توانند افزایش وزن داشته باشند و به خوبی پروار بندی شوند.
بزهای دیگری هم هستند که به خاطر موی با ارزش شان پرورش می یابند و یا بعنوان بزهای زایا مولد های خوبی محسوب می شوند.
منبع: خوراک دام و طیور ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *