قیمت روز بز ماده دوقلو زا

در اکثر نژادهای بز، درصدی از آنها را ماده های دوقلوزا تشکیل می دهد که قیمت روز آنها بسته به تغییرات قیمت بازار دام در شهرهای مختلف، متفاوت است.
بارداری بز به طور متوسط ۱۵۰ روز طول می کشد، بنابراین یک بز ماده می تواند دو زایمان در هر سال داشته باشد، اگر بزهای نر خوبی هم در گله و دامداری باشد، قطعیت آن حتمی است. اکثر بزهای مودار، تالی، عدنی و نجدی این ویژگی را دارند و گاهی هم استثناهایی در بین آنها وجود دارد. بزهایی هم هستند که در در طول دو سال سه زایمان دارند. نژاد مطرح گوشتی بوئر آفریقایی از این گونه بزهاست.
این توضیحات در بزهای ماده دوقلو زا نیز صادق است. دوقلو زایی در درصدی از انواع نژادهای بز شایع است که با توجه به نژاد بز این درصد متفاوت است. حتی مشاهده شده بزهای بومی در سالی که به قول دامداران “بهار تا قد می ایستد” یعنی علوفه فراوان و گرمی هوا کمتر است، بالای ۹۰ درصد دوقلو زایی در آنها شایع می شود.
دامدارانی نیز تنها به پرورش بزهای ماده ای که دوقلو زایی آنها در ۲ تا ۴ زایمان پشت سر هم به اثبات رسیده و بعضا از نژادهای متفاوتی هستند، به دلیل سودآوری بیشتر اشتغال دارند. پرورش تخصصی بز ماده ی دوقلو زا با اینکه قیمت روز آن از بزهای معمولی گران تر است و با تغییرات قیمت بازار دام، رو به افزایش دارد، سود مناسب خود را نیز دارد.

منبع: خوراک دام و طیور ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *