فروش نژاد خالص بز سانن

دامداران دارای مزرعه پرورش بز سانن در قسمت های مختلف کشور، برای فروش بزهای نژاد خالص خود با قیمت توافقی مناسب، می توانند از سایت دام و طیور مشاوره بگیرند.
سرچشمه نژاد بز سانن (Saanen) از دره سانن در جنوب ایالت برن سوئیس است که در سال ۱۸۹۳ چند هزار رأس از آنها گرفته شده و در سراسر اروپا توزیع گردید و از آن کشورها و خود کشور سوئیس به کشورهای آمریکایی، آفریقایی، آسیایی و از جمله ایران گسترش یافت.
بز سانن از تولید کننده های بزرگ شیری بسیار زیاد در مقابل بزهای دیگر با ۳ تا ۴ درصد چربی در اندازه های متوسط تا بزرگ و وزنی حدود ۶۵ کیلوگرم با استخوان بندی و اسکلت بدنی زمخت و نیرومند است.

شکل ظاهری بز سانن
رنگ سفید، رنگ ارجح بز شیرده سانن خالص است و در بعضی از آنها کرم، بدون هیچ لکه یا خال بر روی آنها، موهایی کوتاه که در حاشیه ستون فقرات و ران گاهی بلندتر دیده می شود. گوش هایی راست و رو به جلو و صورتی مستقیم بدون بینی رومی است.
این بز به نور شدید خورشید حساس بوده و جاهای سایه دار را ترجیح می دهد.
دلایل قانع کننده ی زیادی برای پرورش این بز وجود دارد که میزان شیردهی بالای آن اولویت اول برای رفع نیازهای شخصی و خانواده و یا علاقمند به کسب سود از فروش شیر آن می باشد.
در توصیف این نژاد شیری محبوب در جهان آنرا به عنوان هولشتاین (گاو سیاه و سفید شیری بزرگ که بازده شیری بالایی نسبت به دیگر گاوهای شیری دارد) بزهای شیری تشبیه نموده اند.
تاریخ دقیقی از ورود بز سانن به ایران در دست نیست. در مزارع پرورش بز در یزد، قزوین و مشهد بر روی بومی سازی آن و سازگاری بهتر با شرایط اقلیمی متفاوت ایران با رعایت درصد خالصی بالای ۹۰ درصد آن تلاش می شود.
دامداران فروشنده بز سانن با درصد خالصی ۸۵ تا ۹۰ درصد می توانند جهت فروش بزهای ماده آبستن یا بزغاله دار با مشاوران سایت دام و طیور تماس حاصل نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *