فروش بز گوشتی پروار شده دو رگه

بزهای گوشتی پروار شده در ایران در دو نوع دو رگه و معمولی هستند که در موقع خرید یا فروش چون بر اساس وزن انتخاب می شوند، قیمت یکسانی پیدا می کنند.
بزهای بومی ایران از نژاد مودار هستند. چون ارزش اقتصادی تولید گوشت بالاتری از تولید مو دارند، دامداران با آمیختن اصولی و بعضا غیر اصولی آن با بزهای نژاد های دیگر سعی در دو رگه نمودن و افزایش استعداد گوشت پذیری آنها نموده اند.
در استان های زاهدان، خراسان رضوی، شمالی و جنوبی بزهای مودار را با بز پاکستانی که جثه ی درشت تر و استعداد گوشت گیری بیشتری دارند آمیخته اند که نتیجه ی آن بز ماده و بزغاله های دو رگه و به قول خود دامداران “دو بَر” است. قیمت بز ماده ی دو رگه تقریبا ۵/۱ برابر بزهای مودار معمولی می باشد. اما قیمت بزغاله های دو رگ تفاوتی با بزغاله های معمولی از این جهت که بر اساس وزن خرید و فروش می شوند، ندارد.
در هرمزگان و فارس نیز همین اتفاق رخ داده است و بز مودار بومی به مرور با بز تالی (جزیره ای) آمیخته شده و بزهای دو رگه شاخ دار با موی کم نتیجه ی آن است.
این تغییرات ژنتیکی ایجاد شده در بزها در خرید و فروش بز گوشتی پروار شده دو رگه با بز گوشتی معمولی تفاوت فاحشی بوجود نیاورده است.

منبع: خوراک دام و طیور ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *