فروش بز نر سانن با قیمت استثنایی

بز نر سانن با ۱۰۰ درصد خلوص نژادی، با قیمت استثنایی برای فروش به دامدارانی که قصد تغییر نژاد بزهای بومی مویی- شیری- گوشتی خود را به نژاد مویی- شیری دارند، در اختیار گذاشته می شود.
اگر بخواهید یک گله شیری با بازدهی عالی داشته باشید، روش های متفاوتی برای ایجاد آن وجود دارد. روش اول تمام بزهای نر و ماده مورد نیاز گله از یک نژاد خالص باشد، روش دوم تلقیح مصنوعی بزهای ماده با اسپرم های اصلاح شده، روش سوم تغییر نژاد بزهای یک دامداری وارد نمودن یک یا چند رأس بز نر از نژادی دیگر با ۱۰۰ درصد خلوص نژادی لازم است. در اینجا به روش اول و سوم پرداخته می شود:

روش اول: تامین کامل گله شیری از یک نژاد خالص
بهترین نژاد شیری با شهرت جهانی سانن و آلپاین هستند که اگر بخواهید یک گله از یکی از این نژادها را داشته باشید، باید از ورود بزهای نژادهای دیگر به گله کاملا جلوگیری نمایید. جایگاه مناسبی برای آنها تهیه کنید، شناسنامه ی آنها را نگهداری نمایید، رکوردهای بدست آمده را یادداشت نموده و از آن در انتخاب دقیق بزغاله های نر و ماده مولد استفاده کنید، هر چند سال یکبار برای جلوگیری از هم خونی بزهای نر جدید وارد گله کرده و بزهای نر قبلی را جدا کنید،جفت گیری بزها را کنترل و تغذیه مناسبی برایشان تدارک ببینید.
در این روش چون بزها وارداتی بوده و تا سازگاری کامل با آب و هوای منطقه و علوفه تدارک دیده زمان لازم هست، جایگاه و مراقبت های بیشتری لازم دارند، هزینه و سرمایه زیادی نیاز هست، به دلیل سیستم ایمنی ضعیف تر نسبت به بیماری ها سریع واکنش نشان داده و بیمار می شوند و دیرتر به دارو جواب میدهند.

روش سوم: وارد نمودن بز نر نژاد شیری به گله بومی
از روش های بسیار بهتر که در اکثر کشورهای جهان از آن استفاده می کنند. دامدارانی که دارای گله بز بومی ایرانی هستند برای اصلاح نژاد بزهای خود و تغییر بهره دهی آنها از گوشتی به شیری یا افزایش بازده شیردهی آنها می توانند بزهای نر بومی را کاملا از گله خارج نموده و با توجه به تعداد بزهای ماده گله یک یا چند بز نر از نژادهای شیری سانن یا آلپاین به گله وارد کنند که به این روش، آمیخته گری نیز گفته می شود.
در روش آمیخته گری به سرمایه زیادی نیاز نیست و بزغاله های متولد شده بهتر با شرایط محیطی منطبق می شوند، برای تسریع بخشیدن به اصلاح نژاد گله های بومی می توان بزغاله های نر متولد شده را از گله خارج شاخت و بزهای ماده جایگزین شوند و در سن بلوغ مجددا با بزهای نر نژاد خالص آمیزش یابند تا طی چند دوره نژاد گله بومی خالص شیری شود. در این روش تولید شیر بزهای بومی افزایش خواهد یافت تا وقتی که به حداکثر ظرفیت خود برسد، بزهای دو رگه به راحتی در طی فرایند بلوغ قدرت تعادل و سازگاری و همینطور قناعت را می آموزند و در نتیجه هزینه های تغذیه، دارو و مرگ و میر کاهش می یابد.
سایت دام و طیور ایران جهت یاری رسانی به دامدارانی که قصد تغییر نژاد بزهای بومی خود به شیری یا افزایش بازده شیری آنها را دارند، بزهای نر سانن را با قیمت استثنایی عرضه می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *