عرضه انواع بز گوشتی و پرواری

عرضه انواع بز گوشتی و پرواری
انواع گوناگونی از بهترین بزهای پرواری و گوشتی توسط مراکز نگهداری و تکثیر دام های پرورشی عرضه می شوند که اغلب این بزها از نژادهای اصلاح شده بوده و وزن زیادی بدست می آورند.
بز پستانداری با جثه متوسط و بزرگ است که در برخی از نژاد ها تنومند بوده و به اندازه گوساله ای هیکل دارد و در برخی از نژاد ها هم وزن متوسطی خواهد داشت.
امروزه در حومه شهر و یا روستا ها بسیاری از خانواده ها با پروار بندی بز های گوشتی کسب در آمد دارند و گاه با داشتن یک بزماده در کنارش از شیر آن استفاده نموده و به قول معروف کل اقتصاد خانواده را با همان بزها اداره می کنند. این امر نشان دهنده اهمیتی است که این پستاندار دارد بطوریکه از قیمتی مناسب برخوردار می باشد و افرادیکه نمی توانند گاو خریداری کنند با یک بز می توانند درآمد داشته باشند.
بزهای گوشتی و پرواری بعد از شش ماه جثه ای بزرگ خواهند داشت و وزن زیادی بدست خواهند آورد ازین رو پرواربندی و چاق کردن دام هایی همچون بز های گوشتی سودآور بوده و می توان با پرورش گله هایی با تعداد بالا سود بسیار زیادی بدست آورد.

نژاد بزهای گوشتی

نژادهای مختلفی ازین پستانداران وجود دارند که در نوع گوشتی هستند و می توانند در مدت زمان کوتاهی به وزن ایده آل و آماده کشتار برسند مثل نژاد آنقره که موی مشهور موهر از بدن این بزها بدست می آید و علاوه بر آن یک نژاد خوب گوشتی محسوب می شود.
بزهای کشمیری از نیز یکی دیگر از بزهای گوشتی ست که همانند آنقره موی با ارزشی دارند و در جهت تولید گوشت بهترین نژاد می باشند.
نوع دیگری از بزهای گوشتی وجود دارند که هم برای پروار بندی و هم در جهت تولید گوشت مناسبند و دومنظوره می باشند مثل بزهای گلابی پاتری که از گوشت مقوی و شیری بسیار مغذی برخوردار است و در جهت تولید گوشت و پرواربندی گزینه بسیار مناسبی است.
بزهای رجحانپوری نژادی هستند که از وزن سنگین برخوردارند و پوست چروک و آویزان زیر چانه مهمترین مشخصه این بزهاست. اغلب این بزها در جهت پروار بندی پرورش می یابند و گوشت بسیار لذیذی دارند.
برخی از بزها هم مثل بیتال علیرغم تولید شیر بالا ولی بعلت وزن زیاد شان در راستای تولید گوشت خرید و فروش می شوند.
در حال حاضر انواع مختلفی از این نوع بزها در کشور خرید و فروش می شوند و بعنوان بهترین و مناسب ترین دام در جهت پروار بندی یا تهیه گوشت عرضه می گردند.منبع: خوراک دام و طیور ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *