افزایش تولید بره در بزهای سانن وآلپاین

با توجه به این که محصول اصلی گله های گوسفند و بز ایران گوشت است، افزایش بازده تولید برّه و بزغاله در ازای هر رأس دام مولد را می توان مهمترین عامل در امر تولید گله ها و درآمد دامداران دانست، لذا ارائه وبه کارگیری راهکارهایی برای رشد نرخ برّه زایی و بزغاله زایی از اهمیت بسیارزیادی برخوردار است. بنابراین لازم به تداوم و افزایش تولید برّه و بزغاله، بالابردن بازده تولیدمثل گل ههای گوسفند و بز میباشد.پایین بودن نرخ برّه زایی باعث می شود برای تولید مقدار مشخصی از محصول تولیدی (کیلوگرم بره تولیدشده) تعداد بیشتری قوچ نگهداری شود و این امرعلاوه برتحمیل هزینه های سنگین به دامدار و کاهش درآمد خالص گله داران، موجب فشار بر مراتع م یشود. برای نمونه با دو برابرکردن نرخ سالانه برّه و بزغاله زایی از را ههای مختلف (افزایش دوقلوزایی و کاهش فاصله زایشها یعنی سه زایش در دوسال) میتوان تعداد مشخصی برّه و بزغاله را با نیمی ازجمعیت قبلی یک گله مولِّد تولید کرد. بدین ترتیب نیمی از میشها و ماده بزها از مراتع خارج میشوند و ضمن کاهش هزینه ها و ثابت ماندن درآمد ناخالص، درآمد خالص دامدار نیز افزایش می یابد.

فصل تولیدمثل در گوسفند و بز و باورهای اشتباه در خصوص آن

به واسطه وجود باورهای نادرست در ایران در زمینه فصل تولیدمثلِ گوسفند و بز،نگارنده اعتقاد دارد که این موضوع یکی از دلایل اصلی پایین بودن بازده تولیدمثل در گله های گوسفند و بز است؛ لذا در ادامه این مبحث با بیان دلایل ساده علمی سعی بر آن است تا توصیه هایی مفصل را برای رعایت زمان بندی جفت دهی ارائه دهد که ممکن است با باورهای مرسوم در میان مردم نیز تضاد داشته باشد.
برخلاف اسب، الاغ و شتر که اصطلاحا گونه های روزبلند نامیده می شوندو از اواخر زمستان و در تمامی طول فصل بهار اوج فعالیت تولیدمثلی را دارند،
گوسفند و بز حیواناتی روزکوتاه هستند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *